بازسازی و دکوراسیون داخلی منزل|بازسازی و تعمیرات منزل|دکوراسیون منزل - شرکت معماری دنیز تبریز | 36697196-041

دکوراسیون منزل

همه چیز درباره دکوراسیون منزل

دکوراسیون یک فضا، حاصل در کنار هم قرار گرفتن عناصر متعددی است. هنگامی که در میان آنها رابطه ای قابل قبول و مطلوب وجود داشته باشد، منجر به فضایی دلپذیر، زیبا و در نهایت راحت و کارا می شود. به طور کلی می‌توان گفت در یک فضا عناصر به سه دسته عمده تقسیم می شوند:

۱-عناصری که بیشترین هدف به کارگیری آنها در محیط کار ضروری است.
۲-عناصری که همزمان کاربردی و دکوراسیونی هستند.
۳-عناصری که بیشتر نقش دکوراسیونی و تزیینی را در فضا برعهده دارند.

در ادامه شرکت دکوراسیون داخلی دنیز با سابقه ده ساله خود در زمینه طراحی و اجرای دکوراسیون منزل و اجرای پروژه های فراوان ، گزیده ایی از تجربیات خود در زمینه دکوراسیون منزل را ارائه خواهد داد. جهت بازدید و مشاوره رایگان دکوراسیون منزل خود همین حالا با ما تماس بگیرید.

فضاها در دکوراسیون منزل

راهرو ها و ورودی :

اولین برداشت ما از یک خانه از طریق مسیر دسترسی به آن حاصل می‌شود که حال و هوا را برای مواجهه با آنچه درون خانه است آماده می‌سازد.
ورودی ، رابطه بین فضای خارجی و داخلی خانه است. طراحی این قسمت می تواند مهارت طراح را به نمایش بگذارد.

در این قسمت خانه باید در نظر داشت که حد فاصلی از در ورودی تا اولین فضای داخلی، طراحی گردد این طراحی می تواند به صورت فیزیکی و با کمک مصالح ساختمانی باشد و یا می‌تواند با استفاده از تکنیک های داخلی و دکوراتیو انجام پذیرد ، این ریز فضا در بخش عمومی خانه قرار دارد و باید توجه داشت که ورودی هر خانه در عمل هدایت کننده فرد به پذیرایی ، آشپزخانه و دستشویی است.

هال ورودی : هال در حقیقت گذرگاهی برای عبور از فضایی به فضای دیگر در خانه است و دارای اهمیت ویژه ای در دکوراسیون منزل می باشد. فراموش نکنید که هال اولین فضایی است که توسط افراد در ورود به خانه دیده می‌شود و می‌تواند ذهنیت آنها را نسبت به دیگر قسمت‌های خانه بسازد. در این فضا می توانید خلاقیت خود را نشان دهید . از جا لباسی ها و جاکفشی های دکوراتیو استفاده کنید . استفاده از گلدان‌های گل طبیعی به فضا زیبایی خاصی می بخشد.

برای اینکه ورودی بزرگ تر و روشن تر به نظر برسد ، رنگ روشن و درخشان برای دیوارهای این مکان انتخاب کنید و توجه داشته باشید هر چه اثاثیه کمتر باشد این فضا آزاد تر و بازتر می‌شود. ورودی خانه معرف شخصیت ساکنین خانه است . ورودی هر خانه باید فضایی برای استقبال از مهمانان داشته باشد. مقابل در ورودی فرشی نرم پهن کنید و اگر ورودی کوچک است یک آینه بزرگ در این مکان نصب کنید.

نورپردازی هال ورودی ، راهرو ها و راه پله ها را فراموش نکنید. این اماکن در هر خانه ای باید از نور فراوان برخوردار باشند به خصوص راه پله ها که در حفظ ایمنی و سلامتی خانواده و میهمانان اهمیت بسزایی دارد. در اینجا ایمنی مهم تر از زیبایی است و بهترین روش نورپردازی روشن کردن مسیر حرکت و سطح روی پلکان با چراغ هایی است که به دیوار نصب می شوند و نور را به طرف پایین می تابانند. استفاده از چراغ های دیواری کار تعویض لامپ را نیز ساده تر می کند.

طراحی فضای نشیمن در دکوراسیون منزل

اگر خانواده پرجنب جوشی دارید و فضای نشیمن تان در وسط خانه قرار دارد باید فضا به قدر کافی باشد ولی اگر چندان وسیع نیست می توانید آن را با روش های گوناگون وسعت دهید و از فضاهای دیگر استفاده کنید مثلا با گسترش آن و ادغام با فضای پذیرایی و ناهارخوری فضای بزرگی ایجاد کنید. فضاهای بزرگ که به صورت عمومی استفاده می‌شوند مزایای خاصی دارند همچون داشتن ظاهر بزرگ و زیبا و این احساس خوبی به ساکنین می دهد و روابط افراد خانواده را افزایش می دهد. علاوه بر این می‌توانید هنگام انجام کارهای خود مراقب کودکانتان باشید. می توان از شومینه، قفسه، جاکتابی و یا حتی یک نیمکت یا میز بلند برای تقسیم فضا استفاده کرد. قفسه هایی که دیواره پشتی ندارند از هر دو طرف قابل استفاده اند و مانع عبور نور نمی شوند.

از شیشه های ساده طرح دار و یا آجرهای شیشه‌ای به طور مجزا و یا در ترکیب با مصالح دیگر در دیوار استفاده کنید تا هم فضا را جدا کند و هم نور را از خود عبور دهد، ارتفاع این دیوارها معمولا کوتاه در نظر گرفته می شود و از روی سطح آن می‌توان به عنوان طاقچه استفاده کرد.

تغییر در اندازه کف اتاق شامل سطوح بلند برای استراحت و سطوح کوتاه برای نشستن، فضا را به زیبایی تقسیم می کند ولی رعایت اصول ایمنی را نباید فراموش کرد. دیوار های اصلی یا دیواره ها تنها راه تقسیم فضا نیستند. تنها با تغییر در حال و هوای محیط می توان آن را به بخش هایی تقسیم کرد. هنگام تقسیم فضای خانه قسمتی از آن را برای نشیمن فرش کنید و قسمتی از آن را برای کارتان پرداخت بزنید، محلی که قالی ها پهن شده اند برای ایجاد فضاهای مجزا مناسبند.

چند نکته در مورد دکوراسیون نشیمن

در دکوراسیون سنتی فضای نشیمن استفاده از فرش و پشتی و دکوراسیون کلاسیک و مدرن آن، استفاده از کاناپه و مبل های راحتی متداول است.

رنگ: با کمی رنگ بندی ساده ظاهر وسایل را ساده و آرام نشان دهید از رنگ و پارچه در هماهنگی با وسایل مختلف استفاده کنید. از رنگ آمیزی خنثی و پارچه های نرم استفاده کنید، برای حفظ آرامش و آسایش و هماهنگی از رنگ ها و مواد طبیعی برای مصالح استفاده کنید و تعداد اشیا را به حداقل برسانید.

مبلمان: از یک رنگ و طرح استفاده کنید و وسایل را با آنها هماهنگ کنید.

وسایل: تعداد وسایل را به حداقل برسانید تعداد وسایل زیاد باعث شلوغ نشان دادن فضا می‌شود. از مبلمان بزرگ و راحتی استفاده کنید، قبل از خرید کاناپه آن را امتحان کنید تا اطمینان پیدا کنید برای اعضای خانواده راحت اند و فضای کافی برای دراز کشیدن دارند. کاناپه های بزرگ و راحت و داشتن تعداد پشتی و نیز انداختن قالی و فرش شرایط خوبی را برای ایجاد فضای صمیمی مهیا می کند. سعی کنید طوری صندلی های خود را بچینید که صمیمیت و نزدیکی بیشتری بین شما ایجاد شود. دمای فضا را متعادل نگه دارید و فضا را با روشن کردن یک شعله واقعی مانند شعله شومینه گرم و صمیمی کنید.

تنوع رنگ در نشیمن

رنگ های فضای نشیمن را می بایست بر اساس رنگ های طبیعی موجود در اتاق انتخاب نمود؛ در مرحله اول باید رنگ کف فضا، شومینه، آجرها یا کارهای سنگی را مورد توجه قرار داد و از تضاد (کنتراست) قوی میان سیاه آمیخته های تیره و روشن پرهیز کرد. چرا که تضاد ها باعث جلب توجه می شوند و چون معمولاً چنین فضایی را به مطالعه، استراحت، گوش دادن به موسیقی، گفت‌وگو و تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهیم، میل نداریم هیچ موردی موجب پریشانی حواس ما گردد.

پیشنهاد ما این است که پرده کرکره هایی را انتخاب کنید که تضاد کمتری با رنگ دیوار همجوار خود داشته باشند. به عنوان اصلی کلی توصیه می کنیم که برای رنگ مبلمان، قالیچه ها و رویه صندلی ها از درجاتی تیره تر از رنگ دیوارها استفاده کنید. با این کار، طرح اصلی اتاق نشیمن با رنگ ها در هم می آمیزد، بدون آن که تضاد فاحشی میان آن ها به چشم بخورد. برای جدا کردن محیط های مختلف از تمایز دادن در رنگ ها استفاده کنید، تغییرات ضعیف و تمایز شدید رنگی را به کار گیرید.

نورپردازی در نشیمن و ناهارخوری

پیش از هر تصمیمی درباره ی نورپردازی فضا، برای چیدمان مبل و اثاثیه ی درون اتاق طرحی بریزید و نقاط تمرکز اتاق را تعیین کنید. برای محل کار و فعالیت نور فراوان و برای استراحت نور کم را انتخاب کنید نور خطی و نور نقطه ای تقسیم فضا را واضح تر نشان می‌دهد.

نور فضای نشیمن: نورپردازی در نشیمن به دقت فراوان نیاز دارد و شما باید پاسخگوی نیازهای متعددی در این فضا باشید. نورپردازی در نشیمن خانه های مختلف بسیار متنوع و متفاوت است. اجازه بدهید سبک زندگی شما برای سبک دکوراسیون خانه تان تصمیم گیرنده باشد. فهرستی از حالت های مورد نیاز و مورد علاقه خود را برای فضا و همچنین فعالیت‌هایی که در نشیمن قرار است انجام شود تهیه کنید. برای نمونه تمایل دارید برای تماشای تلویزیون نور پردازی گرم و صمیمی داشته باشید یا برای بازی بچه ها نور کافی از بالا به پایین داشته باشید یا برای مطالعه نور رومیزی کافی داشته باشید و …

در بیشتر اتاق های نشیمن، نور پس زمینه عمومی، حاصل چراغ های پایه آزاد است، که اغلب به شکل چراغ رومیزی در دو طرف یک کاناپه یا بر روی میز عسلی به کار گرفته می شوند. می توانید با قرار دادن یک جفت چراغ دکوراتیو در دو طرف قفسه های کتابخانه یا استفاده از چراغ های رو میزی با جلوه ای جذاب برای دکوراسیون نشیمن خود به وجود آورید. همچنین باید توجه داشته باشید که استفاده از نور طبیعی در این فضا اهمیت زیادی دارد و در مورد نور مصنوعی بهتر است از نور مخفی نیز بهره ببرید زیرا استفاده از نورهای مخفی در ایجاد آرامش این فضا مناسب به نظر می‌رسد.

نور فضای غذاخوری

در دکوراسیون منزل نقطه کانونی در هر فضای غذاخوری میز غذاخوری موجود در آن است، از این رو باید تمرکز و تاکید نورپردازی این فضا بر این قسمت باشد، کاربردی و زیبا فکر کنید و به اهمیت حال و هوای حاکم بر فضا توجه داشته باشید. زمانی که اقدام به نصب یک لوستر آویزی درست در بالای میز غذاخوری می کنید، توجه داشته باشید که ارتفاع آن به اندازه کافی پایین باشد که کاملا سطح میز را روشن کند، اما نباید نور آن خیره کننده باشد و سبب آزار چشم افراد شود تا کسانی که برای صرف غذا دور میز نشسته اند نتوانند یکدیگر را به آسانی مشاهده کنند. (استفاده از دیمر برای تنظیم و کنترل نور اتاق غذاخوری بسیار سودمند است.) همچنین می توانید بالای میز ناهارخوری یک جفت منبع پرتو باریک تعبیه کنید تا تابشی لطیف و پر حس و حال بر مرکز آن داشته باشید.

پذیرایی در دکوراسیون منزل

طراحی فضای پذیرایی

معمولا از فضای پذیرایی برای برگزاری مهمانی، دید و بازدید، دعوت و پذیرایی از اقوام و دوستان استفاده می شود. طراحان دکوراسیون منزل در خانه های بزرگ اصولا جالب ترین و مناسب ترین فضای ساختمان را به این مکان اختصاص می‌دهند. بهترین وسایل و ظروف منزل برای پذیرایی از میهمانان در این فضا استفاده می‌شود. تزیین چیدمان این فضا باید به گونه‌ای باشد که انگیزه و شور و شوقی برای گفت و گو ایجاد نماید. نوع و فرم ظروف و وسایل مورد استفاده در اتاق پذیرایی تاثیر زیادی در ایجاد ارتباط و مراوده بین افراد دارد. همانطوری که گفته شد فضای پذیرایی جای تجمع است بنابراین مبلمان آن را طوری بچینید که امکان ارتباط و گفتگو بین افراد فراهم شود. صندلی ها را با فاصله از دیوار و طوری قرار دهید که روبه‌روی هم باشند. با صندلی ها و مبل استیل دایره را گسترش دهید اما همچنان صمیمیت را حفظ کنید.

رنگ

در دکوراسیون منزل رنگی که برای فضای پذیرایی انتخاب می کنید، بر نوع احساس میهمان ها آنها تأثیر دارد. رنگ‌ها می‌توانند انرژی زا بوده یا موجب آرامش شوند و این بستگی به سردی یا گرمی آن ها دارد. قرمز در اتاق ناهارخوری شگفت انگیز است و در اتاق پذیرایی با رنگ قهوه ای شکلاتی در دکوراسیون منزل بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. قهوه ای هیچ وقت از مد نمی‌افتد. زیبایی این رنگ بستگی به هماهنگی آن با سایر وسایل دارد. این که در کنار صورتی چرک قرار بگیرد یا زرد و سفید ظاهر متفاوتی پیدا می‌کند. قهوه ای در ترکیب با این رنگ ها گرم کننده است و ثبات را می رساند. اکثر چوب ها رنگ قهوه ای را به خوبی به خود می گیرند. رنگ طبیعی قهوه‌ای به خصوص اگر مایل به کارامل باشد و نیز قهوه‌ای کنار صورتی چرک خیره کننده خواهد بود.

فضای پذیرایی در ارتباط نزدیک با نشیمن، غذا خوری و ورودی بوده و با اتاق خواب و آشپزخانه ارتباط غیر مستقیم دارد.

نورپردازی

نورپردازی پذیرایی در دکوراسیون منزل از اهمیت بالایی برخوردار است، نور فضای پذیرایی باید آرامش بخش باشد. سعی کنید نور حالت لایه لایه داشته باشد. منابع نور را طوری قرار دهید که تشکیل یک مثلث را بدهند تا از رسیدن نور به همه جا مطمئن شوید. چراغ های رومیزی که نور را به پایین منعکس می کند و نور آرک، افراد را تشویق به نشستن و استراحت می‌کنند. از نورپردازی به صورتی که منبع نور در دید باشد خودداری کرده و نور را به صورت یکنواخت ایجاد کنید. وجود نور طبیعی (پنجره) در محیط پذیرایی از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولا زیباترین پنجره و منظره در ساختمان به اتاق پذیرایی اختصاص داده می‌شود. استفاده از انواع نورهای مصنوعی و پرده های مختلف نقش موثری در زیبایی این فضا دارد. نحوه نورپردازی، احساس آرامش یا عدم احساس امنیت، شاد بودن یا دلگیر بودن را به حاضرین القا می‌کند. همچنین می‌توان با نورپردازی مناسب، عیب و نقص محیط را پوشانید برای زیباتر شدن و تکمیل نورپردازی در اتاق، می توان علاوه بر لوسترها و لامپ های سقفی از چراغ های کوچک تزیینی برای آذین گوشه و کنار اتاق، با نورهای ملایم استفاده کرد.

در مبحث دکوراسیون منزل مقدار نور لازم برای پذیرایی دو برابر نور معمولی اتاق ها است. در حالت ایده‌آل اگر ارتفاع سقف ۳ متر باشد نوری معادل ۵۰۰ لوکس برای پذیرایی کافی است. می توان از لامپهای معمولی، انعکاس گر، هالوژن، فلورسنت و فلورسنت فشرده استفاده کرد. همچنین نور سفید گرم نیز برای پذیرایی مناسب است.

آشپزخانه

معماران می‌دانند که چگونه اشیا را جذاب جلوه دهند ، اما آشپزخانه ها علاوه بر جذابیت باید کارایی خوبی نیز داشته باشند تا مورد توجه مشتریان قرار گیرند.

آشپزخانه ، امروزه به راستی کانون توجه دکوراسیون منزل است و محلی است که کارهای روزمره دیگری نیز به جز پخت و پز در آن رخ می دهد ؛ جایی که کودکان بازی می کنند یا تکالیف خود را انجام می‌دهند و والدین زمان زیادی را در آن سپری می کنند. معمولا دکوراسیون آشپزخانه بیشترین هزینه را در دکوراسیون منزل مصرف می کند؛ بنابراین شایسته توجه ویژه‌ای است.

حمام و سرویس

در دکوراسیون منزل به موارد زیر در طراحی حمام و سرویس های بهداشتی توجه کنید:

  • اگر حمام کوچک دارید دکوراتورها به شما پیشنهاد می کنند از سرامیک هایی به رنگ سفید و بژ یا زرد و کرم بسیار روشن استفاده کنید تا نور منعکس شده و فضای حمام بزرگ تر به نظر آید.
  • اگر کفپوش سرامیک سفید و روشن است بهتر است دیوار به رنگ قرمز، زرد یا آبی باشد استفاده از پوشش دیواری طرح دار نیز محیط حمام را دنج و گرم می کند.استفاده از رنگ مورد علاقه در حمام سبب آرامش و به وجود آمدن انرژی در شما می شود.
  • برای از بین بردن بوهای نامطبوع و رطوبت در حمام بهتر است از پنجره یا هواکش استفاده کنید.

رنگ آمیزی حمام را ساده نگه دارید زیرا طرح های شلوغ باعث می شود محیط کوچک تر به نظر آید. بهتر است از رنگ های روشن به خصوص رنگ سفید یا سایر رنگ های خنثی برای دیوارها استفاده کنید. بهتر است نقش کاشی دیوار و کف یکسان باشد از کاشی های بزرگتر و خط دوغاب های کوچک تر استفاده کنید. اگر سرویس از کفپوش سرامیک های سفید و روشن پوشیده شده است بهتر است رنگ قرمز، زرد و آبی را برای ردیف های بین آن ها انتخاب کنید. توجه داشته باشید که رنگ زمینه اگر سفید باشد، حمام را به فضایی نورانی و وسیع مبدل می سازد.